„Pielgrzym” – re-read po latach

Do pewnych książek trzeba dojrzeć, inne oddane w nasze ręce za młodu zachwycą do tego stopnia, że jeszcze długo po przeczytaniu będziemy je wspominać z rozrzewnieniem, a może nawet polecać innym czytelnikom. „Pielgrzym” to jedna z najpopularniejszych książek Paulo Coelho i trudno nie zgodzić się z tym, że jest to książka bardzo nieoczywista, nieco wyprzedzająca swoje czasy, w jakich została napisana, a jednocześnie o dość uniwersalnych wartościach, niezależnie od czasu, w jakim czytelnik ma okazję po nią sięgnąć. Nowe wydanie tej książki, jednej z najbardziej rozpoznawalnych tytułów w dorobku autora, zaraz po „Alchemiku” jest dobrą okazją do rozprawienia się z kultem twórczości Coelho, który i mnie lata temu porwał.

Tytułowy pielgrzym to postać inspirowana autorem, który ruszył szlakiem świętego Jakuba, za drogowskazami muszli, będącej symbolem wyżej wspomnianego świętego. Droga ukazana w powieści to nie tylko fizyczna droga, ujęta w ramach mapy turystycznej. Autor skupia się na innym rozumieniu wędrówki – tej prowadzącej w głąb siebie. Podmiot liryczny stawia czoła własnym demonom, które stają się przeszkodą na jego drodze, a których nie sposób ominąć. Walka dobra ze złem, mistycyzm i wiara nie tylko w Boga, ale we własne wewnętrzne przekonania i wyznawane wartości są podstawą tej książki i jednocześnie ukazanym w dość dobrym stylu trudem, który należy podjąć, by stać się lepszą wersją siebie. „Pielgrzym” to książka, która zdecydowanie brnie w kierunku wiary w Boga, nie można patrzeć na osobę autora, a jednocześnie bohatera i odcinać się od jego przekonań, jeżeli samemu żyje się w innych. Jednakże ukazane wartości, w „Pielgrzymie” oparte na wierze, w rzeczywistości są tymi, które przystoją każdemu z nas. To właśnie sprawia, że książka przekazem trafi do każdego, kto chce zrozumieć siebie, ale kto przede wszystkim wie, że jest istotą nieidealną i tą, która mając w sobie wiele pokory, pragnie zmian. 

Mam wrażenie, czytając o pielgrzymce szlakiem świętego Jakuba ponownie po latach, że mój odbiór jest zdecydowanie inny, ale treść nadal zachwyca.

Paulo Coelho

Wydawnictwo Drzewo Babel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *