„Pielgrzym” – re-read po latach

Do pewnych książek trzeba dojrzeć, inne oddane w nasze ręce za młodu zachwycą do tego stopnia, że jeszcze długo po przeczytaniu będziemy je wspominać z rozrzewnieniem, a może nawet polecać innym czytelnikom. „Pielgrzym” to jedna z najpopularniejszych książek Paulo Coelho i trudno nie zgodzić się z tym, że jest to książka bardzo nieoczywista, nieco wyprzedzająca swoje czasy, w jakich została napisana, a jednocześnie o dość uniwersalnych wartościach, niezależnie od czasu, w jakim czytelnik ma okazję po nią sięgnąć. Nowe wydanie tej książki, jednej z najbardziej rozpoznawalnych tytułów w dorobku autora, zaraz po „Alchemiku” jest dobrą okazją do rozprawienia się z kultem twórczości Coelho, który i mnie lata temu porwał.

Tytułowy pielgrzym to postać inspirowana autorem, który ruszył szlakiem świętego Jakuba, za drogowskazami muszli, będącej symbolem wyżej wspomnianego świętego. Droga ukazana w powieści to nie tylko fizyczna droga, ujęta w ramach mapy turystycznej. Autor skupia się na innym rozumieniu wędrówki – tej prowadzącej w głąb siebie. Podmiot liryczny stawia czoła własnym demonom, które stają się przeszkodą na jego drodze, a których nie sposób ominąć. Walka dobra ze złem, mistycyzm i wiara nie tylko w Boga, ale we własne wewnętrzne przekonania i wyznawane wartości są podstawą tej książki i jednocześnie ukazanym w dość dobrym stylu trudem, który należy podjąć, by stać się lepszą wersją siebie. „Pielgrzym” to książka, która zdecydowanie brnie w kierunku wiary w Boga, nie można patrzeć na osobę autora, a jednocześnie bohatera i odcinać się od jego przekonań, jeżeli samemu żyje się w innych. Jednakże ukazane wartości, w „Pielgrzymie” oparte na wierze, w rzeczywistości są tymi, które przystoją każdemu z nas. To właśnie sprawia, że książka przekazem trafi do każdego, kto chce zrozumieć siebie, ale kto przede wszystkim wie, że jest istotą nieidealną i tą, która mając w sobie wiele pokory, pragnie zmian. 

Mam wrażenie, czytając o pielgrzymce szlakiem świętego Jakuba ponownie po latach, że mój odbiór jest zdecydowanie inny, ale treść nadal zachwyca.

Paulo Coelho

Wydawnictwo Drzewo Babel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *